۱۳۹۴ بهمن ۷, چهارشنبه

ایران-پدیده کولبری زندگی روی لبه مرگ

 

بابا بارمیبرد، مادربارمیبرد، منهم بارمیبرم، فاطمه اما گرسنه است، هرروز هم یکی کشته می شود...!
هرروز میخوانیم، هرروز می شنویم، و هرروز حداقل یکبار این اتفاق می افتد: امروز یک کولبرکشته شد...! کولبر یک اصطلاح محلی است و به کسی گفته میشود که بار را بر کول خود گذاشته و از محلی به محل دیگر منتقل میکند بدون آنکه وسیله حمل بارداشته باشد. باری که هرگز از دوشش برنداشته نشد و درحاکمیت رژیم ایران برآن افزوده شد...
کولبری حین حمل بار مورد اصابت شلیک نیروهای انتظامی قرارگرفت، یک کولبر60 ساله اهل مریوان کردستان براثر انفجارمین های بازمانده از جنگ جان خود را از دست داد، درحمله نیروهای نظامی رژیم ایران یک کولبرکشته و نفردوم زخمی شد، رئیس پلیس مبارزه با قاچاق و ارز گفت: اگر کولبران با ایست ما توقف نکنند شلیک می کنیم! اخیرا سه کولبرکرد براثر بی توجهی به ایست با شلیک نیروهای انتظامی کشته شدند.
کرایه کولت چند...؟
هم اکنون مرگ در کمین 1500 کولبردر مناطق مرزی آذربایجان غربی و کردستان است. کولبران منطقه کردستان قربانیان فقرو خشونت در دولت بی‌کفایت آخوند روحانی اند. یک پدیده شوم دیگر که دردوران حکومت حسن روحانی به عنوان یک شغل بیش از پیش ‌عرضه میدان کارشد.
خبرها یک جمله بیشترنیست اما گویای پایان یک زندگی است:
کولبرکرد براثرشلیک نیروی انتظامی به کما رفت!
براثرسقوط بهمن در کردستان مرزی 4 کولبر کشته و زخمی شدند.
کولبری اهل بانه براثر شلیک نیروهای انتظامی زخمی شد.
کولبر زحمتکش در غرب ایران بازداشت و مورد ضرب و شتم نیروهای انتظامی قرارگرفت.
یک کولبر براثر انفجار مین مصدوم شد.
ریزش برف جان 4 کولبر کرد را گرفت،
دادگاه ارومیه 2 کولبر را به حبس ابد محکوم کرد...
 20 دی94 در پارک مکاییل مهاباد 10 کولبر توسط نیروی انتظامی رژیم ایران دستگیر و به نقطه نا معلومی برده شدند.

احمدشهید گزارشگر ویژه سازمان ملل درآخرین گزارش خود ضمن ابراز نگرانی، مرگ کولبران را قتلهای فراقضایی وکشتارسیستماتیک مینامد و میگوید: حداکثر جرم آنها پس از رسیدگی چندماه زندان است در حالی که نیروی انتظامی رژیم ایران علاوه بر کولبران به اسب آنها درصحنه شلیک کرده و آنها را زخمی کرده و به قتل میرساند!
 (محمد صالح حسینی) یک فعال کارگری در سقز گفت: سالانه صدها کولبردر مناطق مرزی کردستان کشته می شوند. مسیرعبور آنها از 5 استان آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان، ایلام و کرمانشاه زمین های آلوده به مین است...زندگی 1500 کولبر در مناطق سردشت، بانه، سقز و مریوان با تن دادن به حرفه خطرناک کولبری، درمعرض خطرات جدی است.
 

 حراج جان برای یک لقمه نان
ناتوانی روحانی در بکارگیری سرمایه های ایران و رکود و تعطیلی کارخانه های صنعتی و تولیدی موجب روی آوردن کارگران حرفه ای و فنی به یک کار سنگین و جانکاه بنام کولبری شده است...میانگین واقعی سن کولبران 10 تا 80 سال است. اکثرآنها بدلیل فقرشدید تنها برای یک لقمه نان بارهای سنگین را در مسیری سخت و پرریسک بردوش میکشند...اکثرکولبران در واحدهای تولیدی شهرستان سقز و شهرک صنعتی قهرآباد، کارخانه قند، نوشابه سازی و لوله پلی اتیان کارگران فنی و حرفه ای بودند که با تعطلیلی واحدهای تولیدی و تشدید بحران در دوران حسن روحانی بیکارشدند و به کولبری روی آوردند.
تعداد این رنجبران که برای لقمه نانی به چنین کار طاقت فرسایی دست میزنند دردولت روحانی رو به افزایش رفته است. کسانی که اگر توسط پاسداران حکومت روحانی کشته نشوند بعد از مدت کوتاهی بدلیل این کار طاقت فرسا بطور فیزیکی از دور خارج میشوند و دیگر همین لقمه ناچیز نان نیز از خانواده اشان گرفته خواهد شد.

روحانی نمیتواند با اصلاح طلب نامیدن خود و اینکه همه جنایات را به گردن جناح خامنه ای بیاندازد خود را در ببرد، او خود از حافظان سیستم ولایت فقیه است.
مردم ایران راه چاره همه این دردها و فجایع را همانطور که در بیش از 5000 اعتراض مردمی و سراسری نشان دادند، درجایگزینی این رژیم با یک حکومت دمکراتیک و سکولار که خود را درجایگزین دمکراتیک شورای ملی مقاومت با ریاست جمهوری منتخب خود مریم رجوی میدانند. که طی 34سال گذشته این مقاومت مردمی وگسترش یابنده و آزادیخواهانه را هدایت و رهبری کرده است. این آینده روشنی است که هرایرانی درچشم انداز دارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر